06:53, Вчора
10 років після переломного моменту Революції Гідності і 10 історичних фото.:Вогнехреща на Грушевського
Вогнехреща — так назвали згодом те, що сталося цього дня у 2014. То був переламний момент, коли Євромайдан перетворився на Революцію гідності. Українські Новини нагадають, як це відбувалося десять років тому.
На той момент уже два місяці тривав Євромайдан. У 2014 році люди протестували проти рішення тодішнього президента Віктора Януковича та уряду відмовитися від підписання угоди про асоціацію України з ЄС. Протести ставали все масовішими після спроби силового розгону Майдану 30 листопада 2013.
Тож тодішня провладна більшість у Верховній Раді вирішила прийняти закони, які б дали підстави для ще потужнішого силового придушення протестів. 16 січня 2014 парламент з порушенням процедури голосування прийняв 10 законів, направлених на звуження конституційних прав і свобод громадян, їх право на мирні зібрання, обмеження свободи слова в засобах масової інформації та інтернеті. Закони, які пізніше назвали "диктаторськими", по суті, відкривали шлях до запровадження цензури і масових репресій. Ці закони приймали підняттям рук без використання системи "Ради" та без обговорення, а їхні тексти стали доступні тільки після того, як депутати за них проголосували.
Природно, що ці закони загострили протистояння, обурення на Майдані наростало і пік настав 19 січня 2014 на вулиці Грушевського. Після двохсоттисячного мітингу на Майдані Незалежності близько 15:00 активісти Правого сектора здійснили невдалу спробу штурму кордону охорони урядового кварталу. Далі сутички ставали жорстокіші. Протестувальники намагалися відтіснити силовиків феєрверками і закидували їх бруківкою і "коктейлями Молотова". У відповідь міліція почала обстрілювати протестуючих гумовими кулями, світло-шумовими гранатами, снарядами зі сльозогінним газом та найжорстокіше — поливати барикади з водометів. Надворі було до мінус 10.
Попри заяви Януковича про намір припинити насилля і провести розслідування сутичок на Грушевського, у наступні два дні міліція посилила наступ на барикади. 22 січня під час протистоянь біля стадіону "Динамо" у Києві з вогнепальної зброї вбили перших трьох протестувальників — Сергія Нігояна, Михайла Жизневського і Романа Сеняка.
Майданівців почали переслідувати і за межами зони протестів. Людей викрадали, катували, вбивали. Як стало відомо згодом, того ж 22 січня загинув і Юрій Вербицький, викрадений у Києві і закатований так званими тітушками. З цього дня силові протести пройшли в багатьох містах.
Вже до 27 січня протестувальники захопили будівлі кількох міністерств у Києві. Заблоковано було військові частини в прилеглих до столиці райцентрах. Штурмом взяли
обласні адміністрації в 10-ти містах заходу та центру України. Сутички з міліцією відбувалися практично в усіх великих містах.
Переламним моментом у протистоянні, коли стало зрозуміло, що стара влада таки програла, стало 20 лютого, коли Верховна Рада визнала дії силових структур незаконними і проголосувала постанову про відновлення легітимного конституційного ладу. Це позбавило Януковича можливості впливати на дії уряду. Побоюючись за свою безпеку, у ніч на 22 лютого він втік з України. Наступного дня Верховна Рада усунула Януковича з посади президента, як такого, що самоусунувся від виконання своїх обов'язків.
За офіційними даними за час акцій протесту у грудні 2013, лютому 2014 року в Києві було вбито, загинули від тортури побиття 108 людей — Небесна сотня. Поранено було кілька тисяч протестувальників. Досі з того часу кілька десятків людей вважаються зниклими безвісти.
У той же час, скориставшись ситуацією в Україні. Росія анексувала Крим і ввела свої гібридні сили в Донецьку та Луганську область. При цьому Москва офіційно заперечувала присутність там російських військових.
Стовп диму закриває урядовий квартал
Стовп диму закриває урядовий квартал
Звої диму від багать
Звої диму від багать
Кордон між багаттями і натовпом
Кордон між багаттями і натовпом
Позаду спаленого автобуса кордони міліції
Вечір 19 січня 2014 року
Вогнища та активісти
Вогнища та активісти
Протестувальник на барикадах
Протестувальник на барикадах
Вечір 19 січня 2014 року
Вечір 19 січня 2014 року
Вечір 19 січня 2014 року
Вечір 19 січня 2014 року
Вечір 19 січня 2014 року
Нагадаємо, День Гідності та Свободи відзначаємо щорічно 21 листопада. Цього дня у 2004 та 2013 роках на столичному Майдані Незалежності вийшли небайдужі громадяни. У листопаді 2004-го року — щоб захистити своє право на чесні вибори, за 9 років — щоб обстояти свою гідність та європейське майбутнє.
Інформує ukranews.com
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
live comments feed...