У Європі на тлі обговорень щодо відправки військ в Україну для забезпечення припинення вогню розглядають й альтернативні варіанти. Про це у середу, 26 березня, повідомляє агентство Reuters з посиланням на європейських чиновників.
Як стверджують посадовці, з якими спілкувалося агентство, альтернативу миротворцям шукають через політичні та логістичні обмеження, а також через можливий опір Росії та США.
Попри те, що Лондон і Париж впродовж багатьох тижнів працювали над планом відправки військових до України для забезпечення майбутнього припинення вогню, дипломати визнають, що такий сценарій стає менш ймовірним.
«Вони відходять від ідеї введення сухопутних військ і намагаються переосмислити свої дії у щось більш реалістичне», — зазначив один із європейських дипломатів.
Ще один дипломат додав, що «коли Україна перебувала в кращій ситуації, ідея відправки військ здавалася привабливою. Але з огляду на ситуацію на фронті та нинішню політику адміністрації США, це вже не виглядає такою привабливою ініціативою».
Президент США Дональд Трамп спершу схвально відгукнувся про британські та французькі пропозиції відправити війська, заявивши, що, на його думку, Росія може їх прийняти. Проте останнім часом американські чиновники висловлюють дедалі більше скептицизму, додає Reuters.
В інтерв'ю подкастеру Такеру Карлсону минулого тижня спецпосланець Трампа Стів Віткофф висміяв європейські пропозиції, назвавши їх «показухою та позуванням».
Як повідомили агентству європейські чиновники, обговорення під час зустрічі в Парижі цього тижня зосередяться на різних аспектах безпеки, зокрема на зміцненні української армії для стримування майбутніх атак.
«Гарантії безпеки — це своєрідний міжконтинентальний шведський стіл, де є тисячі підходів…Зрештою, усе залежатиме від щирості припинення вогню, і я не надто оптимістичний у цьому питанні», — сказав європейський високопосадовець.
Високопоставлений представник європейського оборонного відомства заявив журналістам, що хоча фокус зміщується від ідеї європейських військ, «це не означає, що окремі країни не направлятимуть своїх солдатів в Україну для проведення тренувань та надання іншої підтримки».
Але навіть якщо зараз розгортання великого європейського сухопутного контингенту не видається ймовірним, плани все ще розробляються, додає агентство.
22 березня італійська газета La Repubblica з посиланням на джерела писала, що союзники України готують новий план гарантування сталого припинення вогню, який передбачає дві миротворчі місії замість однієї.
Зокрема, ідея полягає в тому, щоб сформувати перший миротворчий контингент під егідою ООН. Він складатиметься з військовослужбовців з Індії, Бразилії, Індонезії та Саудівської Аравії. Цих військових можуть розмістити на лінії розмежування.
20 березня стало відомо, що саміт «коаліції охочих» щодо можливості відправлення миротворців в Україну відбудеться в Парижі в четвер, 27 березня.
Інформує nv.ua