Інформатор запитав в Мінкульту, скільком діячам культури там видали дозволи на виїзд за кордон під час війни та скільки з ним не повернулися. Відповіла Державна прикордонна служба України, демонструючи майстерність зі словоблудства.
У жовтні міністр культури Микола Точицький зазначив, що кожен п'ятий діяч культури, який виїхав з України під час війни з дозволом Мінкульту, не повернувся. Інформатор надіслав запит до Мінкульту, щоб там повідомили точні цифри. Однак вони переадресували наш запит до Державної прикордонної служби, яка шукала будь-які приводи, щоб не надати нам жодної інформації щодо виїзду діячів культури за кордон та злісних ухилянтів серед них.
До Мінкульту ми відправили запит, щоб дізнатися цифри - скільки діячів культури (чоловіків у віці 18-60 років) виїхало за межі України під час повномасштабної війни та скільки з них не повернулося. Зазначимо, що Мінкульту знадобився 51 день, щоб розглянути наш запит та переадресувати його до Держприкордонслужби (ДПСУ). Тобто заяву міністра Миколи Точицького його підлеглі не змогли прокоментувати. Хоча закон передбачає, що на відповідь є 5 робочих днів.
Адміністрація ДПСУ, на відміну від Мінкульту, впоралася з відповіді за 2 дні. Проте це виглядає як звичайна відписка з посиланням на норми законодавства, які не стосуються справи.
Зокрема, заступник директора Департаменту охорони держкордону ДПСУ Ігор Яценко нам відповів, що здійснити перевірку тих, хто виїхав, неможливо. Адже це робиться поіменно в Базі даних, для їхньої ідентифікації потрібні: прізвище та ім'я українською та англійською, дата народження та відомості про громадянство. Тобто якби у Держприкордонслужби стояла задача з'ясувати, хто саме з діячів культури не повернувся в Україну - це можна було б зробити. Але у своїй відповіді ДПСУ пішла далі:
Цікаво, що при цьому Інформатор не запитував ніякі персональні дані діячів культури (у т.ч. імена та прізвища). Нас цікавила лише статистика - скільки чоловіків-діячів культури виїхало з дозволу Мінкульту та скільки з них не повернулося. Для чого саме у ДПСУ вирішили послатися на ці документи - невідомо. Необхідна нам інформація, вірогідно, є у Міністерстві культури та стратегічних комунікацій, але навряд чи є у прикордонників, адже у них немає задачі фіксувати, хто саме повертається з-за кордону.
Автори відповіді з ДПСУ вирішили, що цих доводів недостатньо, щоб переконати нас у тому, чому саме вони не можуть надати відповідь. Тому додали ще пару абзаців:
Раніше, у вересні 2024 року, Міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький повідомив, що українським митцям хочуть дозволити безперешкодно виїздити за межі України. Це потрібно для ефективнішої популяризації України за кордоном. При цьому міністр додав, що з фінансуванням таких поїздок мають допомагати західні партнери України. З правильною стратегією Київ зможе переконати союзників виділити на це кошти. На зараз найбільш відомі діячі культури України, які виїхали під час повномасштабної війни та не повернулися, це співак Олег Винник, хореограф Влад Яма та продюсер Потап.
Рахункова палата України провела аудит роботи Мінкульту за 2020-2023 роки та з'ясувала, що там неефективно витратили понад 521,8 млн грн. Міністерство тоді не забезпечило досягнення ключових цілей, які були покладені на нього. Зокрема, створення єдиного культурного простору, доступу громадян до культурних послуг та зменшення обсягів маніпулятивного контенту. А критичний брак управлінських кадрів та неналежна компетенція фахівців з питань реформ призвели до неефективного використання 58,4 млн грн на виплату надбавок.
Чоловіки-діячі культури - не єдині, хто з дозволу держави може тимчасово виїхати за кордон. У березні 2024 року ми писали про чоловіків-"волонтерів", які не повернулися до України. Понад 20 тисяч чоловіків втекли з країни за такою схемою, у т.ч. понад 1800 - мешканців Львівщини. Відправляють їх благодійні та громадські організації, а ціна виїзду для них може становити 700 - 20 000 доларів (у середньому 5 000), при цьому виїзд конкретних осіб мають погодити обласні військові адміністрації або КМДА. Тоді у Держприкордонслужбі нам повідомляли, що збір подібної інформації не входить до їхньої компетенції.
Інформує informator.ua